Welcome to our site

welcome text --- Nam sed nisl justo. Duis ornare nulla at lectus varius sodales quis non eros. Proin sollicitudin tincidunt augue eu pharetra. Nulla nec magna mi, eget volutpat augue. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer tincidunt iaculis risus, non placerat arcu molestie in.

WEB TASARIMDA TEKNİK TERİMLER

19 Aralık 2008 Cuma

WEB TASARIMDA TEKNİK TERİMLER
Web sayfası nedir?
Web sayfaları genelde iki temel kısımdan oluşur, birincisi text yani sayfanınızın içeriği diğeri ise HTML Tag'leri. HTML kodları yani tag'leri web browser'ınızın (İnternet explorer yada netscape programınızın) web sayfalarını nasıl biçimlendireceğine yardımcı olan kodlardır. Mesela yazınızdaki karakter çeşitleri yada renkleri, veya menünün nerde olacağı, grafiklerin sayfada nerede durması gerektiği, boyutları, bunların hepsi HTML kodlarının yardımıyla olur. İşte bu iki temel kısmı biz de bir araya getirdiğimiz zaman bir web sayfası elde etmiş olacağız. Nasıl? Fazla da karmaşık bir şey değil değil mi?
HTML nedir?
Genelde web sayfası dosyalarmız HTML dosyalarıdır çünkü kısaca bu dosyaların kök uzantıları .htm veya .html olarak biter. HTML açılmış hali Hyper Text Markup Language, yani "markup language" bir bilgisayar dili, bu dilin görevide yazıları biçimlemesi sağlar, yani bir sayfadaki yazının nasıl görüneceğini ayarlar.
Web tarayıcı (browser) nedir?
Web browser İnternet üzerinde bize sörf yapmamıza yardımcı olan ve siteleri görmemizi sağlayan bir yazılımdır. Microsoft İnternet Explorer ve Netscape Navigator en çok yaygın olan web browserlardır. Teknik olarak browserların neler yaptığını iki madde de toplayabiliriz:

1- Browserınız sizin bağlandığınız web serverden yaptığınız dosya isteğini ağ (network) üzerinden size yani kullandığınız bilgisayara ulaşmasını sağlar.
2- Browserın ikinci görevi ise yaptığınız isteği, yani web serverdan gelen dosyayı size, yani monitörünüze nasıl yansıtacağını, formatlamasını bilmesi, tabi bunun için ne kullanıyor? Biraz önce bahsetmiştim: HTML tags.
Web Server(sunucu):
Web server bir bilgisayar programıdır, yani software (örnek Microsoft IIS, Apache) fakat bazı durumlarda tüm bir bilgisayar hardware olarakda web server diye isimlendirilebilir. Web server'in amacı kullanmakta olduğunuz browserdan gelen isteği yerine getirip sonucu size tekrar gönderen programdır.
Biz biraz sonra başlayacağımız web sayfamızı dizayn ederken web server kullanmamıza gerek yok çünkü sadece internet explorerı kullanarak sayfamızın internet üzerinde nasıl görüleceğini test edebilme imkanımız olacak. Eğer dizayn ettiğiniz web sayfasını tüm dünya ile paylaşmak istiyorsanız sayfanızı bir yerde host etmeniz gerekecek. Fakat şimdi bunları düşünmenize gerek yok, ilkönce bir web sayfamızı hazırlayalım.

Web Tasarımı yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayınız


Sizinde bir web siteniz olmasını istiyorsanız buraya tıklayın. Web tasarım konusunda bilgi almak için buraya tıklayın

0 yorum: